Четвер, 22.02.2018, 18:37

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Номер 9

Альтруїзм - еволюційна особливість організму
Альтруїзм виявився не властивістю характеру, а фізіологічною особливістю організму. Нейромедики підтвердили дослідження психологів, дійшовши висновку, що альтруїзм є не властивістю характеру, а фізіологічною особливістю організму. Заради виживання виду...
Вчені з Медичного центру Університету Дьюка знайшли ділянку мозку, відповідальну за схильність людей до альтруїзму, повідомляє Газета.Ru.
Експеримент вчені побудували за наступною схемою: 45 випробуваних піддали анкетуванню, у ході якого з’ясовували ступінь альтруїзму того або іншого респондента. Потім кожному з учасників пропонували спочатку зіграти в комп’ютерну гру, а потім поступитися місцем гравця комп’ютеру.
Під час комп’ютерних ігор мозок досліджуваних сканувався методом функціональної магнітно-резонансної томографії.
З’ясувалося, що ділянка головного мозку, яка знаходиться в районі верхньої і нижньої скроневих борозен, під час передачі гри комп`ютерові в "альтруїстів" активується сильніше, ніж у "егоїстів".
“Ми не можемо пояснити своїм дослідженням феномен Матері Терези, – говорить керівник дослідження Дарл Танкерслі, – але ми можемо встановити природу такого соціального явища, як альтруїзм». Результати дослідження опубліковані в онлайн-виданні Nature Neuroscience. Також вони вийдуть в друкованому лютневому виданні журналу.
Вивчення альтруїзму носить не лише фундаментальний характер. Він виявився дуже вигідною властивістю індивіда з погляду еволюції.
У боротьбі за еволюційне виживання програють егоїсти.
Група вчених під керівництвом фахівця в області еволюційної біології Томаса Флатта з Університету Брауна в Провіденсі створила теоретичну модель виживання альтруїстів у середовищі егоїстів. А заодно прояснила, навіщо взагалі співробітництво - фундаментальне поняття біології, етології і соціології - знадобилося в ході еволюції.
Захисний механізм для схильних до співробітництва індивідів може бути
наступним: життя в маленьких ізольованих групах, де вони надійно захищені від численних шахраїв і можуть спокійно плодитися і переміщатися.
Програма Флатта заснована на іграх з "суспільними благами" (public goods), основних елементах теорії ігор і найпростішої моделі соціальних дилем. У новій моделі дослідники ввели в гру такий фактор, як популяційна динаміка. Гравців поділили на групи, і вони грали з іншими учасниками своїх команд. Далі кожен гравець "відтворювався" пропорційно прибутку, що одержав від гри, передаючи свою стратегію - партнера або шахрая - "нащадкові" у спадок.
Після відтворення відбувалися "випадкові мутації", у результаті чого частка, яку внесе кожен гравець, мінялася. І на завершення гравці перемішувалися випадковим чином, безладно розсіюючи по різних групах і приносячи із собою власні інвестиційні "звички". У результаті утворилися групи різних розмірів.
Подальше моделювання ситуації показало, що через 100 тис. поколінь наступить зовсім разючий фінал: партнери-альтруїсти в стані вижити і зберегти свою чисельність.
Цінність нової моделі, на думку її ж головного дослідника Флатта, полягає, насамперед, у незвичайній простоті й одночасно універсальності підходу, який можна застосовувати до співробітництва на всіх біологічних рівнях - "від комашки до людини".
Малеча - головні альтруїсти
У свою чергу, німецькі дослідники виявили, що вже у 18 місяців діти починають проявляти альтруїстичну поведінку, що свідчить про природжену доброзичливість людини. В експериментах, про які повідомляє журнал Science, малюки допомагали абсолютно незнайомим людям. Молоді шимпанзе зробили те ж саме, доводячи наявність природженого альтруїзму у приматів.
Учені довгий час не могли зрозуміти, що примушує людей діяти альтруїстично, при цьому допомагаючи навіть не родичам і без зиску для себе. Людське суспільство тримається на людях, які вміють співробітничати з іншими і бути милосердним, платити податки і так далі. Тому, багато учених стверджували, що альтруїзм — унікальна людська функція, закладена в мозок і є складовою частиною генотипу людини.
Дослідники поспостерігали поведінку 24 півторарічних малюків у таких ситуаціях, як видалення прищіпки поза зоною досяжності або неправильно складена купа книг. Практично всі діти з дослідженої групи намагалися виправити ситуацію в перші 10 секунд експерименту.
Вони зробили це тільки тому, що думали, ніби дослідникам це було потрібно, інакше вони б і не кинулися збирати книги.
Експеримент був продовжений з трьома молодими шимпанзе, які не допомагали в складніших завданнях, але справді допомагали людині, що піклуваласяся про них в простих ситуаціях(наприклад, допомагали шукати втрачений предмет). "І діти, і шимпанзе хочуть допомагати, але вони відрізняються в здатності інтерпретувати потребу інших в допомозі в різних ситуаціях", пише Science.
"Це перший експеримент, що показує альтруїстичну настроєність в будь-якому приматі", — повідомив Фелікс Вонекен, психолог Інституту Еволюційної Антропології в Лейпцігу, Німеччина.
Психологи стверджують, що альтруїзм, напевно, є результатом еволюційного розвитку, направленого на забезпечення передачі спадкових рис між поколіннями. Доктор Рік О`Горман, фахівець з психології альтруїзму з університету Ессекса говорить, що "особливо матері часто жертвують собою ради дітей. Виходячи з еволюційних уявлень, матері зазвичай дуже піклуються про потомство, деколи ціною власного життя. Окрім цього, люди в цілому поводяться досить альтруїстічно", — вважає учений.

Джерело: “Аррата-Україна”


Джерело: http://aratta-ukraine.com

Категорія: Номер 9 | Додав: Ірина (13.05.2009)
Переглядів: 1692 | Теги: Пізнай себе!, альтруїзм
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність