Понеділок, 23.04.2018, 21:05

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Номер 2

НЕШАБЛОННЕ МИСЛЕННЯ
Процес мислення – це не лише розв’язування поставлених завдань – це спосіб життя. Подивіться на себе з боку і ви самі в цьому переконаєтесь.
У одних все життя – чітко розбите на графіки, плани, кожне рішення проаналізоване і з точки зору логіки у них все бездоганно.
Але є люди життя яких не вписується у визначені рамки. Вони завжди виділяються своїми незвичайними і на перший погляд фантастичними думками та ідеями, а ще своїм умінням вирішувати будь-які проблеми просто і ефективно. Їх називають нешаблонними, а їхній спосіб мислення, який і є усьому причиною – латеральним.
Чим він кращий за стару добру логіку? І чи потрібен він взагалі?
У відповідь на це запитання можна навести силу-силенну прикладів з науки та з побутового життя.
Саме розвиток технології рухав цивілізацію вперед, але хтось же повинен був штовхати цю технологію. Тут якраз і потрібен нешаблонний спосіб мислення, який, поглянувши на проблему з багатьох точок зору, за допомогою ідей, втілених у відкриття, допоможе зробити скачок за скачком у нову еру у нове життя.
Візьмемо, наприклад, такий знайомий нам усім предмет як колесо. Здається, воно існує вічність, але насправді воно було вигадане за декілька тисяч років до нашої ери. Задаймо ж собі запитання - чи спроможна людина за допомогою логіки, яка робить свої висновки на очевидних фактах і не припускає ніякої фантазії, сконструювати таку річ як колесо. Скоріше за все це справа рук якогось мрійника, який дивився на світ іншими очима.
У цьому і завдання нешаблонного мислення – знаходити прості і, головне, ефективні шляхи для вирішення завдань. Це можна називати фантазією, кмітливістю, хитрістю – але факт залишається фактом - саме за допомогою нестандартного погляду на речі було висловлено ідей, які назавжди змінила світ.
Одна із характерних рис нешаблонних людей – це потяг до гри навіть у дорослому віці. Саме гра, яка не має визначених цілей і спрямувань, дозволяє, звільнившись від буденності, зіштовхнутися цілком випадково з такими ідеями, які б ніколи не прийшли, якщо б про них тільки і думали.
Відкриття Флемінгом у бактеріології, Марконі у радіо, Максвелом у математиці, Пастером в медицині – усе це наслідок випадковості, фантазії та споглядовості спричинених нешаблонним мисленням, якого так часто бракує у повсякденному житті, адже логіка, замість того щоб допомогти, досить часто стає кайданами для думки і, як наслідок, - повна неспроможність вирішити проблему.
Підтвердженням для цих слів може слугувати наступна історія.
„Один купець заборгував лихвареві велику суму грошей, а оскільки не мав чим віддавати то за законом на нього чекала в’язниця. Але старий багач не збирався садити боржника до в’язниці натомість він запропонував його молодій дочці кинути жереб. У мішок покладуть два камінчики білий і чорний, якщо вона витягне чорний то змушена буде одружитись з лихварем, а якщо білий то ні, а борг прощається в обох випадках. Донька погодилась. Ця розмова відбувалась у саду, на доріжці, посипаній гравієм. І от, коли багач клав камінці в сумку, дівчина помітила, що той поклав туди два чорних камінці.
Що ж робити у цій ситуації? Уявіть, що ця дівчина саме ви. Як ви вчините?
Ця історія є наочним прикладом безпомічності логіки і дієвості латерального мислення.
Люди, які мислять шаблонно ,прикували б свою увагу до камінчика, який необхідно витягнути дівчині.
Нешаблонний спосіб говорить, що треба зосередитись на камінчику, який лежить у сумці.
У ситуації з шаблонним мисленням, люди вибирають, з їх точки зору, найоптимальнішу позицію і, розвиваючи її логічно, намагаються вирішити проблему.
Латеральний спосіб мислення говорить, що треба подивитись на ситуацію з різних боків і виробити свій простий і ефективний шлях виходу із ситуації, а не вибирати запропонований обставинами.
Дівчина в історії з камінчиками опустила руку в сумку і витягнувши камінчик „необачно” випустила його з рук. Упавши на гравій він загубився.
- Яка халепа! – скрикнула вона – Але не біда, адже за кольором камінчика, що залишився ми дізнаємось якого кольору витягнула я.
А оскільки залишився чорний, то витягнути вона могла лише білий.
Ця стаття не спрямована проти логіки. Шаблонне мислення – це філософія буденного життя, з яким можна спокійно прожити, не потребуючи нічого іншого. Латеральне мислення – це світ ідей, наукових фантазій та простих і ефективних рішень, якими втілюють все це в життя. Поєднання цих двох типів мислення – це гармонійний розвиток і це шлях, яки набагато краще дозволить пізнати себе.

Яців Володимир


Джерело: http://www.cro.org.ua/forum/
Категорія: Номер 2 | Додав: jasen_tm (13.05.2009)
Переглядів: 1923 | Теги: креатив, мислення
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність