Неділя, 22.04.2018, 04:46

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Номер 3

АРХЕТИПИ
Вивчаючи сни та фантазії своїх пацієнтів, Юнг виявив у них образи та ідеї, які ніяк не пов`язувались з минулим досвідом людини. Самим дивовижним виявилося те, що ця частина несвідомого була пов`язана з міфічними та релігійними темами, що присутні навіть у дуже далеких одна від одної культурах. Так були відкриті архетипи (від грец. «архе» - «початок» та «типос» - «образ») - міцні психічні першообрази, приховані в глибині несвідомого вроджені універсальні ідеї, початкові моделі сприйняття, мислення, переживання. Це свого роду первинні уявлення про світ та життя, які не залежать від рівня отриманих знань. Якимось не зрозумілим досі способом вони передаються з покоління у покоління та складають структуру світобачення. Життєвий досвід не змінює їх, а лише доповнюється новим змістом.
Юнг описав багато архитипів, давши їм умовні та дуже своєрідні , але точні назви:Самість, Персона, Тінь, Аніма, Анімус, Мати, Дитина, Сонце, Мудрець, Герой, Бог, Смерть. Згідно Юнгу, архетипи є структурно-формуючими елементами несвідомого.
З цих елементів виростають архитипічні образи (людей, тварин, природних сил, демонів), які домінують у мисленні людей та в культурі. Архетип Мати, наприклад, може поставати, як жінка, що дає життя, Мати-Природа, відьма і т.д. З кожним архитипом, на думку Юнга, пов'язано багато символів. Так, поняття «впорядкована цілісність» в древніх культурах та в нашому несвідомому передаються фігурами кола, квадрата, хреста чи комбінацій кругу з фігурою, що ділить його на чотири частини (хрест, ромб, квадрат, що вписані в круг). Символіка єдина для усього людства, оскільки входить до загальних для усіх людей архетипів. Майже усюди зустрічаються одні і ті ж символи, що означають життя та смерть, чоловіче та жіноче, небо і землю, смуток і радість, хворобу та здоров`я, силу та слабкість, порядок та хаос. Так у різних культурах символ архитипу Самість є мандала, круг або німб у святого. Символічна завершеність мандали та круга відображає цілісність, єдність та гармонію усіх аспектів душі. Символіка архитипу, як і сенс усякого символу, незвичайно багатозначна.
Якось Юнг назвав архитипи «органами душі». Вони допомагають нам «переробити», пережити, зрозуміти чергові життєві перепитії та прийняти єх до внутрішнього цілісного, що порушилися цими подіями. Архетипи підказують досі не відомі, але необхідні відповіді на ті складні запитання, які ставить перед людьми життя.

Джерело: http://www.cro.org.ua/forum
Категорія: Номер 3 | Додав: jasen_tm (13.05.2009)
Переглядів: 1767
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність