Понеділок, 19.02.2018, 11:59

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Номер 4

МОВА ТІЛА

Здатність розуміти відношення між людьми і їх думки по поведінці - це давня система спілкування, і люди використовували її задовго до появи усної мови. Багато дослідників погоджуються в тому, що слова використовуються в основному для передачі інформації, тоді як мова тіла  допомагає передати міжособистісні відносини. В декотрих випадках мова тіла ефективно замінює вербальні повідомлення. Мова тіла та жестів - це зовнішнє відображення емоційного стану людини. Кожен жест або рух є ключем до почуттів, які людина відчуває в даний момент. В цілому можна сказати, що жінки більш сприятливі, ніж чоловіки.

Захисні жести та барєри

З самого дитинства ми вчимося у випадку небезпеки ховатися за бар'єр - колись ми ховалися за столи, стільці, шафи. З віком схожа поведінка не зникає, але набуває більш витончені форми. Не маючи змоги захиститись предметом від небезпеки,  ми щільно стискаємо руки на грудях. Дорослі люди намагаються робити захисні жести менш очевидними для оточуючих. В будь-якому випадку можна напевне говорити: якщо людина хвилюєтся, налаштована захищатися або агресивна - скоріш за все, вона схрестить руки на грудях, показуючи цим, що відчуває загрозу. Проведені в США дослідження позицій із схрещеними руками дали досить тривожні результати. Було виявлено, що група, що сиділа із перехрещеними руками, засвоїла матеріал на 38% гірше, ніж ті студенти, які слухали лектора в іншій позі. Друга група також продемонструвала більш критичне відношення до лектора і до теми лекції. Дослідження підтверджують, що перехрестивши руки на грудях, слухач починає відчувати негативні емоції по відношенню до доповідача.

Жести рук

Наведений зліва жест бачив, мабуть, в дитинстві кожен із нас і знає, що він означає. Разом з тим, демонстрація вказівного пальця є найбільш негативним жестом, саме тому люди вкрай негативно реагують коли в їхню сторону спрямований вказівний палець. Крім того, з енергетичної точки зору це теж негативний жест, оскільки може пошкодити енергетику людини. Переплетені пальці на перший погляд символізують впевненість, оскільки при цьому люди часто посміхаються. Однак, переплетені кисті демонструють тривожне, негативне відношення. Дослідження цього жесту, проведені спеціалістами показали, що він є демонстрацією незадоволення. Якщо такий жест з'являється під час переговорів, значить, людина відчуває негативні, тривожні емоції по відношенню до того, що відбувається. Зазвичай в такій позиції сидять люди, які відчувають, що їм не вдається переконати суперників або що переговори ними програні. Руки можуть бути скріплені в трьох положеннях: перед обличчям, на столі або на колінах, а в положенні стоячи - нижче пояса. Чим вище розміщені перехрещені руки, тим складніше домовитись з людиною. Зліва бачимо жест оцінювання. Коли людина починає втрачати інтерес, вона намагається із уявлень ввічливості виглядати зацікавленою і показує це за допомогою стиснутої долоні, піднесеної до підборіддя або щоки, при чому вказівний палець  напрямлений вгору. У міру зменшення інтересу тиск на долоню посилюється, і жест оцінки переходить плавно у жест нудьги. Щирий інтерес відчувається тоді, коли людина легко опирається рукою об щоку, а не підтримує голову рукою. Коли вказівний палець спрямований вертикально, а великий підтримує підборіддя, стає зрозуміло, що слухач налаштований негативно та критично. Якщо слухач підпирає голову рукою, це означає, що йому безмежно нудно. Рука допомагає підтримувати голову у вертикальній позиції і не заснути. Слід звертати увагу на те, з якою силою щока навалюється на опорну руку. Спочатку голова опирається на пальці, в міру загасання інтересу - на всю долоню, або ж на кулак. Справа можемо бачити повну відсутність інтересу та найменшої зацікавленості. Така позиція часто супроводжується частим позіханням.

Нижче зображено ще один жест при використанні руки. Прикривання руки відображає підсвідоме прагнення мозку спробувати висловлення брехливих слів. Інколи людина прикриває рот лише кількома пальцями або ж стиснутим кулаком, але зміст жесту від того не змінюється. Дехто прагне виправдати цей жест імітацією кашлю. Доволі часто актори використовують цей жест у сценах із допитом чи обговоренні злочинних планів. Якщо такий жест використовує ваш співрозмовник, будьте певні, що Вас можуть обманути. Якщо ж співрозмовник прикриває рот у той момент, коли говорите ви, значить, йому здається, що це Ви його обманюєте. Дуже важко брехати і при цьому ніяк не реагувати на обличчі. Саме тому допит проводиться під яскравим світлом, щоб було добре видно обличчя і тіло. Брехати, сидячи в такій обстановці набагато важче. У випадку, коли доповідь чи виступ дійшов до завершення у декого із слухачів можуть бути помічені жести, коли людина однією рукою потирає чи просто тримається за підборіддя. Це є сигналом того, що слухач приймає певне рішення. Люди, які носять окуляри, інколи використовують їх для цього. Задумливе покусування дужок окулярів аналогічне до поглажування підборіддя. Коли людина, яку попросили прийняти рішення, бере в рот ручку або олівець, це говорить про його невпевненість і про потребу в додатковій стимуляції. Предмет у роті дає змогу людині трохи потягнути час і не реагувати негайно. Інколи жести нудьги, оцінки чи прийняття рішення виявляють у різних поєднаннях, і кожен із них підкреслює визначені аспекти  відношення людини до поставленої проблеми. Постійна оцінка та спостереження за співрозмовником дасть змогу Вам вчасно зупинитися або ж змінити русло обговорення.

Домінування та авторитет

Одною з найбільш поширених та демонстративних потреб у чоловіків є так звана “поза ковбоя”. Великі пальці рук, закладені за ремінь або в кишені, підкреслюють область геніталій. Не дивно, що такий жест частіше за все використовують мужчини, щоб підкреслити свою мужність, сексуальність та агресивність. Мужчина в такій позі показує оточуючим, що він нікого не боїться і готовий захищати власну територію. Пальці, закладені за ремінь, явно говорять всім: “Я справжній мужчина, і я можу домінувати!”. Ось чому таку позу приймають чоловіки, що підшуковують собі партнерку. Така поза найбільш характерна для мужчин, але жінки, які носять штани або джинси, теж часто її використовують.  Один з сидячих варіантів цієї позиції - “верхи на кріслі”. Спинка стільця - це в даному випадку щит, що прикриває тіло і перетворює мужчину в агресивну, домінантну особистість. Крім того, у такій позі ноги чоловіка розведені, що дає змогу продемонструвати пахову область і підкреслити свою мужність. Ще одним способом підвищити свою значимість та авторитет є звичка впирати руки в пояс. У такій позиції людина займає більше простору і показує, що вона може відбити атаку. Розведені лікті не дадуть змоги супротивнику наблизитись і напасти на людину. Підняті лікті вказують на готовність до нападу, як, наприклад, бачимо це у ковбоїв. Цей жест інколи  називають жестом готовності, коли людина готова до активної діяльності. В будь-якому випадку подібний жест несе в собі певний відтінок агресивності. А ще мужчини часто застосовують цю позу в присутності жінок, щоб підкреслити свою мужність. Протягом тисячоліття великі пальці рук символізували владу та авторитет. В Древньому Римі великий палець руки імператора вирішував долю гладіатора - піднятий палець означав залишити в живих, опущений донизу означало добивання невдахи. Руки завжди відігравали значну роль у взаємовідносинах між людьми, зокрема і в системі “керуючий-підлеглий”. Одним із таких показників є потискання руки. Потиск є одночасно як і жестом привітання, так і до певної міри способом демонстрації власної переваги чи перевірки супротивника. Сильний, рішучий потиск завжди видає впевнену в собі людину, що відчуває власну перевагу. Також це можна простежити і у тому як подають руку. Якщо рука  обернена долонею донизу, інша людина змушена ставити свою руку знизу, приймаючи таким чином підлеглу та нижчу позицію.

зваблювання

Значна кількість жестів та поведінки спрямована на зваблювання. І ця поведінка може однаково проявлятися як у чоловіків, так і у жінок. У жінок частинами тіла, котрі можуть бути прихованим способом зваблювання можуть бути зокрема руки. Як бачимо, розмовляючи по телефону дівчина має змогу демонструвати свій зап'ясток, оскільки ця частина руки є разом з тим найбільш приваблива.  Ще один з методів - це оголення шиї та плечей. Усім знайомі також косі погляди та підморгування, що є обов'язковим атрибутом подібної поведінки. Погляд взагалі відіграє величезну роль у всій цій справі. Закохані поглядом можуть висловити набагато більше, ніж словами. Як казав Шекспір: “Чим менше слів, тим більше почуттів”.

Інтимні зони

Інтимність - це особливий вид стосунків, що виникає між близькими друзями чи протилежними статями. Саме за таких відносин ми допускаємо людей на близьку до себе відстань. В принципі в кожної вона досить відрізняється, однак в середньому  складає десь 30-40 см і менше. Зазвичай для жителів міста вона є меншою, ніж для жителів селищ та менш густо населених поселень. Якщо людина, котру ми не хочемо підпускати близько, втручається в нашу інтимну зону, то ми скоріш за все відхилимось назад або ж спробуємо при можливості відійти (можемо бачити цю ситуацію на малюнку вгорі). Якщо ж навпаки, людина викликала в нас інтерес і ми хочемо тісніше спілкуватися, то будемо тягнутися до цієї особи. Однак, інколи манера спілкуватися на близькій дистанції може бути пов'язана, наприклад, з вадами слуху або ж культурними особливостями співрозмовника. Наприклад, японці прагнуть завжди спілкуватися на дуже близькій дистанції, тоді як американці полюбляють далеку відстань при розмові.

Категорія: Номер 4 | Додав: Ірина (14.10.2009)
Переглядів: 4716
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність