Субота, 20.04.2024, 08:56

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Номер 10

Маніпуляція: хто кого?!

Часто ми робимо певні вчинки, згадуючи про які, не можемо зрозуміти, чому саме так вчинили. Якщо задуматись, ми всі підпадаємо під психологічний тиск. Прояви цього можуть бути різні, проте суть не змінюється – нами прагнуть маніпулювати.

В перекладі "маніпулятор" означає “фокусник, цирковий артист”, який добре володіє предметами за допомогою рук, проте на даний час це слово набуло зовсім іншого забарвлення.

Маніпулятор використовує не руки, а слова, ба, навіть невербальні способи спілкування. У людини не залишається часу навіть подумати і зробити свій власний вибір! Такий «фокусник» чудово знає людську психологію, причому обирає собі в жертву не будь-кого, а саме ту людину, яка на 100% попаде під його вплив.

Який би тип поведінки не обрав маніпулятор – дитини чи критика, – він грається нашими слабкими рисами характеру. Зазвичай жертвою стає або слабохарактерна людина, або той, хто не може вчасно сказати – «ні».

Найцікавіше – це сама природа маніпуляції. Як це не дивно, але всі ми були маніпуляторами в дитинстві. Ми свідомо чи підсвідомо впливали на батьків своїми вчинками, забаганками, хворобами (чи симуляціями). Більшість людей з часом зрозуміла який згубний характер носить перекладання своїх обов’язків на плечі інших. Така людина, як маніпулятор, перестає бути повноцінною особистістю. Образно кажучи, пропадає стержень особистості. У маніпулятора його немає, тому він повинен опиратись на чужий.

Тепер ще одне відкриття – ми самі створюємо всі умови для  маніпуляції. Наприклад, нетерплячість батьків, коли їм легше самим виконати задачу замість дитини, аніж довго їй пояснювати; наша цікавість, коли ми сидимо з відкритими ротами, слухаємо останні новини; надумана сором’язливість  в магазині, або наша м’якість і поступливість до дитини. Такою поведінкою ми полегшуємо маніпуляторам справу.

Проте ми можемо контролювати прояви маніпуляції, можемо навіть протидіяти їм. Основним показником того, що нами прагнуть маніпулювати, є ми самі та наші відчуття.

Хтось може подумати, що бути маніпулятором дуже добре, вигідно, можна керувати людьми так, як нам хочеться, змушувати їх робити те, що нам треба. Маніпулятор оцінює людей в категоріях «потрібний» чи «непотрібний». Але ж такі стосунки як кохання, дружба, діти, сім’я – все це базується на зовсім інших критеріях. В основі їх лежать безкорисність та поступливість, а той, хто навчився вимагати, не зможе попросити, сказати «дякую», просто поспівчувати…

Отже, перейдемо до головного – як себе відстояти, не піддатись на провокації маніпулятора?

Існує шість основних методів психологічного захисту. Знаючи їх, можна швидко зорієнтуватись і захиститись.

1. Відхід

Суть цього методу дуже проста – просто відійти в сторону. Тобто, якщо ви відчуваєте психологічний тиск, відійдіть від тієї людини, з даного приміщення, не думайте про цю людину та її слова. А надалі намагайтесь уникати спілкування з маніпулятором.

Цей метод достатньо поширений,  його використовують багато людей, не знаючи інших, проте він не найкращий і малоефективний. Часто наш відхід буває незграбний, що може дати маніпулятору поштовх для ще більшого тиску. Тому ми і розглянемо інші методи.

2. Посилання

Найпростіший приклад такого методу: Ви просто шлете людину в найвіддаленіші куточки світу. Застосовується дуже часто. Іноді буває ефективнішим за перший спосіб, проте не є вельми моральним. Дуже спірний спосіб, використовувати який варто з великою обережністю, коли по-іншому маніпулятор не розуміє.

3. Нейтралізація

Цей метод набагато ефективніший за перших два. І зустрічається в повсякденному житті він набагато рідше. Суть його полягає в спрямуванні уваги, ситуації в інше русло. Наприклад, у гумор. Вам дорікнули, а Ви відповіли блискучим жартом. І навіть якщо маніпулятора це не зупинить, в очах тих, хто Вас оточує , Ви виглядатимете героєм.

Інший відомий приклад такого методу в народі називається “Косити під дурника”. Варто зауважити, що зустрічається він часто, проте рідко використовується з розумом. Часто те, що людина “косить”, а не насправді розуміє, відразу розкривають. Та і надивившись голлівудських фільмів, люди цей метод все більш ігнорують і він стає все менш ефективним.

4. Управління

Перше, що варто згадати в даному способі психологічного захисту – гра на емоціях. Цим активно користуються представники слабкої половини людства. Наприклад, сльози. Варто застосувати невеликий тиск до своєї другої половинки, як вона починає плакати, тиснути на емоції, говорити, що Ви її не любите і т.п. Дуже ефективний метод. Правда, підходить не всім.

Проте, ще ефективніше на маніпуляцію у Вашу адресу відповідати маніпуляцією в адресу супротивника. Такий метод застосовується тільки професіоналами. Зате ефективність його практично безмежна. Можна припинити абсолютно будь-який психологічний тиск у Вашу сторону. Проте, для цього Вам потрібно мати запаси знань в області маніпулювання.

5. Таємничість

Яскравий приклад – так звані “сірі мишки”. Вони просто не надають маніпулятору ніякої інформації про себе. Ретельно вибирають поведінку. Потрібно чітко відбирати інформацію, яку про Вас можна знати тим, хто Вас оточує, тоді цей метод буде дієвий.

6. Ігнорування

Суть методу – повне ігнорування маніпулятора. Але тут потрібно бути обережним. Якщо Ви проігноруєте дрібницю, Вам зарахують це як силу, гордість. Якщо ж Ви проігноруєте серйозну заяву, то сам маніпулятор може використовувати це як Вашу слабкість. Тому, головне вміти відрізнити дрібницю від серйозного інциденту.

Найефективніший метод – маніпуляція у відповідь. Таким чином Ви можете всю напругу, направлену на Вас, перенаправити на супротивника і виграти в цій ситуації. Але для цього потрібно мати знання та навички у поведінці з маніпулятором. Тож практикуйтесь і не дозволяйте керувати собою і своїми вчинками!

Вовк Ірина

 

Категорія: Номер 10 | Додав: Ірина (11.10.2009)
Переглядів: 2293
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність