Субота, 20.10.2018, 12:15

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Дайджест

Професійний стрес

Американські психологи склали рейтинг найбільш «депресивних» професій. Список очолили няні, доглядальниці і соціальні працівники. Російські психологи доповнили список несподівано - журналістами і менеджерами. В Україні зараз за «депресивний» вважається статус безробітного, але, втративши роботу, більшість наших співвітчизників знаходять себе в абсолютно новій сфері. Йде «кризовий перерозподіл» за професійною ознакою.

Криза - час змін. Хто на заклик серця, хто на заклик гаманця: офіціанти стають художниками, художники - фермерами, вчителі - підприємцями, а бізнесмени, усвідомивши метушню і тлінність цього світу, йдуть волонтерами в хоспіс або дитячий будинок. Проте, міняючи кардинально сферу діяльності, ми міняємося самі. Кожна професія приховує свої підводні камені, свої професійні психологічні витрати. І буває мало влаштуватися на роботу за новим профілем - важливо пристосуватися, навчитися жити «в новій шкірці», не втрачаючи працездатність внаслідок «професійних» депресій і нервових зривів. Думаєте, це перебільшення?

Статистика Всесвітньої організації охорони здоров'я твердить, що працездатність через депресію втрачають до 200 млн. фахівців в рік. А якщо врахувати і ті випадки, що не потрапляють у поле зору офіційної медицини, цифру ВОЗ доведеться помножити на п'ять. Щоб переконатися в цьому, досить заглянути в аптеки: понад половину всіх фармакологічних засобів, що випускаються в світі, - антидепресанти і психотропні препарати.

Попереджений - значить, озброєний. Знаючи «гарячі точки» своєї нової професії, легко справитися з психологічною напругою, обумовленою тим або іншим видом діяльності. Спробуємо визначити, хто найуразливіший для депресії в українських умовах, і як можна використовувати особливості своєї спеціальності для боротьби з нудьгою. Ось основні зони ризику.

Людина публічна (актори, співаки, телеведучі, політики)

Причини депресії

1. Необхідність завжди «бути цукерочкою» - щохвилини випромінювати енергію, професіоналізм і упевненість в собі, а також добре виглядати і дотепно відповідати на будь-які питання.

2. Імідж популярної людини формується спеціально, як правило, в його основу закладається якась легенда. І всі чекають від актора або шоумена «відповідності». Проявити в цій ситуації свій дійсний характер і навіть настрій неможливо.

3. Гостра конкуренція - адже втратити рейтинг можна миттєво.

4. Публічність робить скрутним приватне життя: дуже багато охочих дізнатися пікантні подробиці з життя зірок.

Професійний «антидепресант»

Людина публічна довше залишається молодою - професія зобов'язує стежити і за здоров'ям, і за зовнішністю. До того ж виступ на публіці - сам по собі могутній антидепресант, оскільки супроводжується викидом адреналіну. Услід приходить відчуття успіху, власної винятковості, затребуваності. Високий ритм життя дозволяє відчувати себе ефектним і значущим. Ім'я з часом стає брендом. Навіть переставши співати, популярний у минулому артист не пропаде: хочеш - пиши кулінарні книги, хочеш - веди передачу.

Людина творча (письменники, журналісти, режисери, художники)

Причини депресії

1. Ненормований робочий день і захопленість професією допомагають досягти успіху, але приводять до проблем в сім'ї. Не дочекавшись до вечері дружина, дружина рано чи пізно почне конфліктувати.

2. Навіть якщо давно пора відпочити, і сама людина творча це розуміє, залишити роботу на роботі майже неможливо: всі ідеї варяться в голові постійно, незалежно від часу доби. Може початися процес професійного вигорання.

3. Залежність від музи теж таїть погрози - не завжди, наприклад, навіть чесно виконуючи ряд професійних дій, можна отримати гідний результат. Бувають періоди, коли «не виходить», хоч ти трісни. І тут приходять зрадницькі думки: повно, а чи є у мене якщо не талант, то хоч би здібності до того?

4. Проблеми з самооцінкою починаються не тільки в результаті творчої кризи. Справа ще і в тому, що немає чіткого мірила якості продукту (хтось знайде твір геніальним, а хтось порадить авторові випити отруті). А тому, щоб уникнути депресій, потрібно мати дуже стійку самооцінку.

Професійний «антидепресант»

Людина творча, як ніхто інший, має можливість себе виразити, причому «без відриву від виробництва». Багато переживань, замість того щоб провокувати депресію, перетворюються на «паливо» для чергового шедевра. Давно відомий метод арт-терапії, коли лікарі пропонують людям з різними психічними діагнозами замість пігулок - кисті з фарбами або долото для різьблення по дереву. Всесвітньо відомий режисер Тарантіно в одному з інтерв'ю признався, що, якби не ставив криваві фільми, напевно сам став би маніяком.

Людина спостерігач (няні, доглядальниці)

Причини депресії

1. Часто няні і доглядальниці по своїй першій професії - вчителі прикладної математики, музикознавці або бібліотекарі. Свою нову роботу вони, відповідно, тільки терплять і страждають від того, що не змогли реалізуватися в улюбленій справі.

2. І маленькі діти, і літні хворі люди не відрізняються зговірливістю. Але виразити протест або хоч би вступити в полеміку не належить по інструкції.

3. Няня або доглядальниця цілий день проводить зі своїм підопічним.

4. Різниця соціального положення няні і сім'ї, в якій вона працює. Але одну справу знати, що у шефа є джип і триповерховий будинок, інше - жити в цьому будинку. На всю пишність можна дивитися, не можна чіпати руками.

Професійний «антидепресант»

Чоловік той, що додивляється має більше можливостей організувати на роботі свій мікроклімат: йому, по суті, потрібно встановити контакт тільки з однією сім'єю, а не з цілим колективом. Часто няня стає майже членом сім'ї, і робота не сприймається тяжким зобов'язанням.

Людина обслуговуюча (офіціанти, покоївки (мають багато загального з нянями і доглядальницями, але з деякими відмінностями))

Причини депресії

1. До депресії може привести невміння зберігати відчуття власної гідності в процесі «прислуговування» за столом. Намагаючись компенсувати це, офіціант може поводитися зарозуміло і провокувати конфлікти.

2. У звичайному житті передбачається, що людина твереза і адекватна, але в ресторані клієнт часто п'яний і агресивний. Необхідно «тримати фасон» навіть з самими хамськими клієнтами, яких немало.

3. Так само, як і для нянь з доглядальницями, актуальне питання різниці соціального положення: часто офіціант не може навіть спробувати того блюда, яке їсть щодня на обід клієнт.

Професійний «антидепресант»

Офіціант частіший, ніж хто б то не було, чує «спасибі», їм говорять компліменти. Не дивлячись на можливість конфліктних ситуацій, більшість відвідувачів ввічлива, а безліч привітних осіб за день здатні розтермосити навіть саму меланхолійну людину. Крім того, у обслуговуючого персоналу зазвичай гнучкий графік роботи, це дозволяє подумати про нову спеціальність - якщо, звичайно, офіціант не ставить собі мету дослужитися до директора ресторану.

Людина повчальна (вчителі, вихователі)

Причини депресії

1. У нашій країні чинник, що провокує депресію вчителів і вихователів, - украй низька оплата праці. Непрестижність професії при високих професійних вимогах. Саме з повчальних фахівців поповнюються ряди депресивних доглядальниць і нянь.

2. Високий ризик «вигорання»: необхідно тримати в голові проблеми і особливості 30 дітей одночасно, за кожного з них нести відповідальність. Вірогідні також і конфлікти з батьками.

3. Доводиться постійно утримувати напругу класу, виражати якісь емоції, часто не ті, які є насправді. Учні мають звичай «пробувати на міцність» педагогів - існує ризик втратити контроль ситуації в класі.

Професійний «антидепресант»

Діти креативні та неочікувані, вони ще не встигли нахапатися стереотипів. З ними часто цікавіше, ніж з дорослими. Вчителі можуть не тільки витрачати енергію, але і отримувати її від дітей - коли бачать відгук на свої зусилля. Крім того, вчитель, як правило, самостверджується за рахунок учнів - в їх очах він майже завжди «майстер».

***

Найчастіше «професійні депресії» трапляються, коли людина займається не своєю справою. Багато що залежить і від самої людини. Якщо є якась особова проблема - чим би наш герой не займався, він буде схильний до депресії. Другий нюанс - не можна скидати з рахунків мікросоціальне оточення: дружина, діти, батьки. Робота впливає на сім'ю, сім'я, у свою чергу, - на роботу. Якщо дружина вважає професію чоловіка за нецікаву або непрестижну, це цілком може спровокувати «професійну депресію» чоловіка.

Але навіть найулюбленіша, творча і високооплачувана робота може привести до хвороби, якщо професіонал не уміє розслаблятися. Вихідні не рятують, і навіть відпустки буває мало для «трудоголіка». Відпочинком в цьому випадку може бути тільки повне перемикання на іншу діяльність. Для людини будь-якої професії життєво важливо мати хобі і давати собі певне фізичне навантаження. Коли ми займаємося спортом, організм виробляє гормони радості - ендорфіни. А це краща профілактика депресії.


Светлана ТАРАСЕВИЧ, «Профиль»

Категорія: Дайджест | Додав: jasen_tm (20.09.2010)
Переглядів: 3557
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність