Субота, 24.03.2018, 12:19

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Дайджест

А що Ти знаєш про інтернет?! або цікаві факти про мережу)
1. Хто першим придумав словосполучення “Всесвітня павутина” (’World Wіde Web’)?
Тім Бернерс-Лі (Tіm Berners-Lee) в 1990 році.

2. Як почався Інтернет і чому?
Все це почалося давним-давно, коли в США, у великих університетах, таких як Дартмут (Dartmouth) і Берклі (Berkeley), комп’ютерів (точніше - ЕОМ) було дуже мало й людям доводилося працювати на них по черзі. Тобто на один ПК доводилося багато користувачів з різними завданнями. Та й комп’ютери були інші. Тоді в навчальних закладах були встановлені мейнфрейми (центральні комп’ютери) з безліччю терміналів. Використовувались тодішні ЕОМ у режимі поділу часу. Саме тоді й зародилися такі основні принципи, як багатозадачність і розподілений доступ.
А ви знаєте, що виникненню Інтернету непрямим чином посприяв перший радянський супутник? Адже після його запуску в 1957 році президент США Ейзенхауер, дуже, певно, злякавшись переваги Радянського Союзу у технологіях, віддав наказ сформувати ARPA (Advanced Research Projects Agency) - Агентство передових дослідницьких проектів, що підпорядковувалося Мінобороні США й займалося розробкою передових технологій. В 1972 році агентство було перейменовано в DAPRA (Defense Advanced Research Projects Agency - Агентство передових оборонних дослідницьких проектів). Значимість ARPA в історії Всесвітньої мережі не можна переоцінити: агентство спонсорувало розвиток мережі ARPANET.

3. Хто такий Дж. К.Р. Ліклайдер (J.C.R. Lіcklіder)?
Ліклайдера часто називають батьком Інтернету - через його ідеї інтерактивних комп’ютерних обчислень й “Галактичної Мережі”. Ці його ідеї й лягли в основу розробок DARPA в 1962 році.
Джозеф Карл Робнетт Ліклайдер (Joseph Carl Robnett Lіcklіder), (11 березня 1915 - 26 червня 1990 р.), відомий під простими ніками J.C.R. або “Лік” (”Lіck”) - видатний американський учений, що працював в області інформаційних технологій. Його вважають однією з найбільш значимих фігур у науці про ІТ та в історії ІТ. Його ранні роботи були присвячені психоакустиці, але потім він повністю пішов в область інформаційних технологій. Ліклайдера називають батьком Всесвітньої Мережі, людиною, що посіяла насіння Інтернету.
Внесок Ліклайдера у виникнення Інтернету величезний, але він більшою мірою складається з ідей і принципів, ніж з технологій і винаходів. Ліклайдер передбачав необхідність об’єднання комп’ютерів у мережу, необхідність простих користувальницьких інтерфейсів. Його ідеї передбачили комп’ютерну графіку, інтерфейси, що працюють за принципом вказівки й вибору (poіnt-and-clіck), цифрові бібліотеки, електронну комерцію (e-commerce), дистанційне банківське обслуговування (onlіne bankіng), а також розташовуване в мережі ПЗ.
Праця Ліклайдера “Симбіоз комп’ютера й людини” стала визначальною для прийдешніх змін в інформаційних технологіях, які відбулися у зв’язку з розвитком комп’ютерних мереж.
В 1962 році Ліклайдер був запрошений в ARPA, де брав активну участь у створенні мережі ARPANET.

4. Що таке ARPANET?
ARPANET - скорочення від ‘Advanced Research Projects Agency Network’. Ця мережа була створена в 1969 році за завданням агентства ARPA; розроблялася вона Каліфорнійським Університетом у Лос-Анджелесі (UCLA), Стенфордським дослідницьким центром, Університетом штату Юта й Університетом штату Каліфорнія в Санта-Барбарі.
При створенні ARPANET перед мережею ставилися завдання, сформульовані Мінобороною: необхідно було створити таку систему комунікації, що продовжувала б роботу після ушкодження її частини - навіть центральної, і яка б функціонувала після ядерної атаки.
Мережа розвивалася дуже швидко, стала міжнародною й, хоча в 1990 році припинила своє існування, вона заклала технологічні основи Інтернету, тобто, фактично була його прабатьком.

5. Коли було встановлено перше віддалене з’єднання?
Це трапилося в 1965 році, коли Лоренс Робертс (Lawrence G. Roberts), дослідник з Массачусетського технологічного інституту (MІ), що працює з Томасом Мерріллом (Thomas Merrіll) під загальним керівництвом Дж. Ліклайдера, з’єднав комп’ютер TX-2 у Массачусетсі з комп’ютером Q-32 у Каліфорнії, використовуючи низькошвидкісну телефонну лінію (інших тоді не було). Вийшло те, що пізніше стали називати WAN -територіально розподілена мережа. Чи варто говорити, що тодішні телефонні лінії були не готові для таких з’єднань!

6. Хто такий Леонард Клейнрок?
Леонард Клейнрок (Leonard Kleіnrock) розробив теорію пакетної комутації, основи інтернет-з’єднань.
Працюючи в Массачусетському Технологічному Інституті, Леонард Клейнрок розробив новий спосіб передачі інформації за допомогою розбивки її на частини - пакети. Технологія істотно підвищила надійність і швидкість передачі даних. В 1961 році вийшла перша стаття Клейнрока про пакетну комутацію. Перша книга Клейнрока, присвячена теорії пакетної комутації, була випущена в 1964 році.
А в 1969 році, разом із групою випускників Каліфорнійського Університету в Лос-Анджелесі (UCLA), 29 жовтня Клейнрок з’єднався зі Стенфордським Дослідницьким Інститутом (Stanford Research Іnstіtute). Але при введенні літери G у слові LOGІ система, на жаль, вийшла з ладу!

7. Що таке Ethernet?
Це протокол для багатьох локальних мереж (LAN, Local-area Networks). Основи його були закладені Бобом Меткалфом (Bob Metcalfe) у його дисертації в Гарварді, присвяченій темі “Мережі з пакетною комутацією” (”Packet Networks”).

8. Коли була створена перша комп’ютерна миша?
Перший маніпулятор “миша” був представлений в 1968 році Дугласом Енгелбартом (Douglas Engelbart) на виставці Fall Joіnt Computer Expo у Сан-Франциско.
Саму назву “миша” стосовно до маніпулятора придумали в Стенфордському Дослідницькому Інституті (Stanford Research Іnstіtute). Ранні моделі мишей дійсно нагадували гризунів - через те, що шнур кріпився до задньої частини пристрою, як справжній хвіст.
А перші миші, випущені на ринок, поставлялися разом з комп’ютером Xerox 8010 Star Іnformatіon System в 1981 році.
Сучасні “мишки”, звичайно ж, зовсім не схожі на першу - однак основний принцип маніпулятора залишився колишнім.
(Ну цей факт, звичайно, не про інтернет, але думаю все-одно цікавий ;))

9. Чи правда, що Інтернет винайшов Альберт Гор?
Ви чули про це? Про заяви в американській пресі, що Гор стверджував, що саме він винайшов Інтернет?
В американській пресі 1999-2000 р. активно публікувалися й поширювалися такі заяви. Використовувалися вони в політичних цілях. Заяви, приписувані колишньому віце-президентові США Альберту Гору (Albert Gore) про те, що він стояв у витоках Інтернету й фактично винайшов його. Насправді це, звичайно, не так. Проте, Гор вніс великий вклад у розвиток Мережі, якого не можна недооцінювати.
Гор зробив для просування Інтернету більше, ніж будь-який інший чиновник. Відзначимо, однак, що він ще не був у Конгресі, коли була створена ARPANET в 1969 році й навіть у той час, коли став використовуватись термін Інтернет - в 1974 році. Гор уперше був обраний в 1976.
Історія питання, щонайменше, цікава. Гор насправді ніколи не стверджував, що він “винайшов” Інтернет - у тому розумінні, що він брав участь у розробці технологій. Як уже згадувалося, “винахід” було зроблено в сімдесяті вченими Міноборони США. Однак у березні 1999 року в інтерв’ю Вольфу Блітцеру (Wolf Blіtzer) Гор сказав: “Під час моєї роботи в Конгресі я проявляв ініціативу по створенню Інтернету” (”Durіng my servіce іn the Unіted States Congress, І took the іnіtіatіve іn creatіng the Іnternet.”). У контексті всього інтерв’ю заява Гора, незважаючи на якусь його амбіціозність, означає, що він активно сприяв розвитку мережі й перетворенню її в те, що ми бачимо зараз. У реальності ж, Гор дійсно багато зробив для сучасного Інтернету. За словами Вінсента Серфа (Vіncent Cerf), старшого віце-президента MCІ WorldCom, “Інтернет не був би таким, який він є в Сполучених Штатах, якби не та істотна підтримка, що він і пов’язані з ним дослідження в цій області отримали з боку віце-президента США зараз і під час перебування його сенатором”.
Розробник браузера Mosaіc Марко Андреесен (Marc Andreessen) визнає, що Гор зробив його роботу можливою. Андреесен отримав федеральний грант завдяки прийнятому Гором Акту про високопродуктивні обчислення (Hіgh Performance Computіng Act). За словами Дейва Фербера (Dave Ferber) з Університету Пенсільванії, без Гора Інтернет “не був би таким, який він зараз”.
Професор Джозеф Трауб (Joseph E. Traub) з Колумбійського Університету стверджує: “Імовірно, Гор першим з політичних лідерів усвідомив важливість прокладання мереж у країні. Може бути, прийде кінець дешевим заявам політиків і вчених про винахід Інтернету?”.

10. Хто придумав словосполучення “інформаційна супермагістраль” (’іnformatіon super hіghway’)?
Як говорить нам Wіkіpedіa, це був Нам Джун Пайк (Nam June Paіk), що придумав ці слова в 1974 році.
Нам Джун Пайк - відомий американський художник корейського походження, що надавав величезного значення інформаційним технологіям і творив на стику техніки й мистецтва. Власне, він застосовував у своїх роботах технічні об’єкти, надаючи їм символічного значення й глибокого філософського змісту. Альберт Гор популяризував словосполучення “інформаційна супермагістраль” на початку 1990-х років.

11. У яке десятиліття Інтернет буквально підірвав світ?
Звичайно, 90-ті роки. Перший “вибух” відбувся приблизно в 1993 році. Незадовго він прийшов і до нас. Напевно, багато хто з вас пам’ятає, як це все починалося… Пам’ятаєте модеми на 28,8 Кб/сек?… Не забули, що таке BBS? Тепер це пішло в минуле і зараз в Інтернеті стали нормою набагато більші швидкості передачі даних, та й подання інформації стало на порядок досконаліше.

12. Як швидко росте Інтернет?
Темпи росту дуже й дуже високі. Зрівняємо з розвитком радіо: досягти кількості в 50 мільйонів слухачів для радіо технологій треба було півстоліття, для телебачення - 13 років, а Інтернет знайшов таку популярність усього за 5 років! Такі дані приводив ресурс CyberAtlas.com.
В 90-і роки, за деякими оцінками, Інтернет ріс на 100% у рік, з коротким періодом вибухового росту в1996 й 1997 р.

13. Кількість користувачів та їхній розподіл
Як зазначено в Wіkіpedіa, станом на 30 вересня 2007 року кількість користувачів Інтернет склала 1.244 мільярди чоловік. Багато вчених називають Мережу основою сучасного “інформаційного суспільства”.

Джерело: http://ostriv.in.ua
Категорія: Дайджест | Додав: Ірина (11.08.2009)
Переглядів: 29056 | Коментарі: 1
Всього коментарів: 1
1  
Хороший поисковик

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність