П'ятниця, 23.02.2018, 19:56

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Дайджест

Сміх додає здоров'я

Про те, що сміх дає нам величезну кількість позитивних емоцій – ні для кого не секрет. А позитивні емоції – потужний стимул людському організму боротися з будь-якою недугою самостійно.
 
Фразі Аристотеля: « Із усіх живих істот тільки людині властивий сміх» - у середні століття надавалося величезне значення. Сміх розглядали як вищий духовний привілей людини, недоступну ніяким іншим істотам.

До речі, згідно з Аристотелем сміх у людей - не вроджена якість, дитина починає сміятися не раніше, аніж через сорок днів після свого народження, і тільки тоді стає повноцінною людиною.

Уперше 5 – 8 тижнів дитину вчать сміху очі матері. Коли вона поглядає на маля, посміхаючись по кількох сотень разів на день!

Приблизно із двох місяців малята починають посміхатися й сміятися, більш усвідомлено й самостійно.

Найкраще використовують цей природний механізм (сміхотерапію) діти, підраховано, що в шість років у них (і в нас із вами колись) наступає пік веселості - дитина посміхається й сміється приблизно від 300 до 400 раз у день! І такі веселі діти хворіють рідше, ніж їх менш усміхнені однолітки.

А доросла людина посміхається всього лише від 3 до 15 раз у день. А даремно, адже лікувальних властивостей у сміху - хоч відбавляй.

Дослідження доводять, що чим частіше ми сміємося й посміхаємося, тим щасливішими себе відчуваємо! Сміх – нормалізує тиск (10 хвилин сміху  знижують підвищений тиск, а знижений – підвищують на 10-20 мм ртутного стовпа)! Сміх знімає біль (ті ж 10 хвилин блокують навіть найдужчі болючі імпульси до двох годин, за рахунок викиду в кров серотоніну). А п'ять хвилин здоровішого сміху заміняють 40 хв розслабленого відпочинку. Хворі, які більше посміхаються й сміються, набагато швидше видужують, хронічний плин або ускладнення хвороби в них малоймовірні.

Дослідження вчених показують, що центр сміху перебуває в правій півкулі. При сміху спостерігається переривчастий подих. Тому замість одного вдиху й одного видиху робляться три-чотири. Такий подих регулює фізичне й психічне самопочуття. Сміх діє на шкіру як гарний масаж. Верхні дихальні шляхи він прочищає навіть краще кашлю. Тому не даремно прадавні вважали, що звуки « ХА-ХА-ХА, ХО-ХО-ХО» виганяють хвороби.

Посміхайтеся! Посмішка, спочатку навіть примушена, виробляє в нашому головному мозку зворотний зв'язок, що помітно покращує настрій. 
Сміхотерапія є найбільш розвиненою й застосовуваною в США. Саме американець, журналіст і викладач психології Норман Казинс поклав початок цій науці .

Вийшло це в нього від безвиході. У нього був коллагеноз (хвороба костей і сполучних тканин) - він уже практично не міг рухатися, навіть звичайне приймання їжі (відкривати рот і жувати) супроводжувався найсильнішими болями - лікарі розвели руками й пояснили, що медицина в цьому випадку нічим допомогти не може!

У той час ( 70-ті роки минулого століття) у журналах з'явилися статті невролога Вільяма Фрая, що досліджував сприятливий вплив сміху на опірність організму хворобам. І Казинс вирішив спробувати: виписався з лікарні, переїхав у готель, замовив кімнату, а в кімнату кінопроектор з доглядальницею! І доглядальниця цілими днями крутила йому комедії.

Перші дні він не сміявся. А через кілька днів йому стало смішно й сумно: він, ідіот, недвижимо лежить і тупо дивиться комедію, всерйоз сподіваючись, що сміх урятує йому життя. І почав реготати як ненормальний, після чого виявив, що в нього менше ломить спину. Через кілька тижнів у нього вже спостерігалося стійке покращення стану. А по закінченні 2-х років «сміхотерапії» він став нормальною людиною й навіть грав на піаніно! Потім Казинс заснував дослідницький гелотологічний центр, який успішно функціонує дотепер, і написав про користь веселощів кілька серйозних книг.

Сміх – це ще й найкраща природня система очищення організму. Коли ми сміємося, напружуються м'язи черевного пресу, за ними підтягуються м'язи гладкої мускулатури кишечнику, поліпшуючи його роботу й сприяючи виходу з нього токсинів і шлаків. Іншими словами, сміх проводить так звану кишкову гімнастику.

Ще пару тисяч років тому славнозвісний учений і лікар Гіппократ писав про користь сміху, як лікувального засобу: він стверджував, що усмішлива й жвава розмова під час обіду добре впливає на травлення. А також сміх служить збудливим засобом для печінки.

Смійтеся для краси. Сміх свого роду гімнастика для м'язів обличчя.

Побоюючись зморшок на лиці, деякі жінки намагаються стримувати сміх. А сміх від душі тонізує м'яза обличчя, та й приплив крові неабияк харчує шкіру, що необхідно для збереження її тонусу. Учені рекомендують замість 40 хвилин розслаблюючого відпочинку 5 хвилин здорового сміху. Коли ви смієтеся або хоча б посміхаєтеся, приплив крові до мозку підсилюється, він одержує більше кисню, що позитивно позначається й на емоційному стані й на розумових здатностях. У ході досліджень доведено, що людей, які часто сміються, легко вирішують всі проблеми, вирізняються щедрістю й готовністю прийти на допомогу, а також рідкісною здатністю любити.

У багатьох американських, шведських, французьких і австрійських клініках відкриті кабінети сміхотерапії, цілі канали телебачення віддані під лікувальні розважальні програми, які транслюються в госпіталі по кабелях. Так набагато успішніше йде боротьба із хронічними захворюваннями. У дитячі клініки направляються костюми клоунів, потішні носи, окуляри - у них одягаються лікарі й медсестри, спілкуючись із маленькими пацієнтами.

У справі «лікувальних клоунів» першим теж був американець - на початку 80-тих років минулого століття директор відомого американського цирку Майкл Кристенсен організував «Швидку допомогу клоунів», співробітники якої відвідували дітлахів, хворих раком. Медики із здивуванням констатували, що після візиту клоуна ефективність лікування зростала багаторазово. Саме із цього часу лікувальні клоуни почали свій переможний хід по світу. І зараз у багатьох країнах відкриті навчальні заклади по навчанню цієї професії – лікувальний клоун!

Веселі люди на 40 % менше, ніж похмурі, ризикують заробити серцево-судинні захворювання. Цю залежність виявили випадково в ході досліджень. 


В Австрії вийшла книга Зиґмунда Фойерабенда «Сміх лікує рак», у якій він пише: «Сміх повинен народжуватися в глибині душі, він не визнає фальші. Сміх - це світогляд. Хвороба - теж. Але в однієї людини не може бути двох світоглядів. Одне повинне восторжествувати. Постарайтеся, щоб переміг сміх...» 


Зрівнявши тривалість життя знаменитих театральних акторів за останні 270 років, шведські лікарі виявили несподівану закономірність: коміки живуть набагато довше трагіків. 


Життєву істину «із хворобою не жартують» уже давно поставили під сумнів. У прадавні часи мудрий цар Соломон помітив, що «веселе серце доброчинне, а сумовитий дух сушить кості» Біблія (Притчі 17:22). 
Посміхайтеся на здоров'я! 
Бажаю Вам удачі!!! 

 

Наталя Буянова, автор блогу pusio.ru Джерело: http://psychologist.com.ua
Категорія: Дайджест | Додав: Ірина (28.08.2009)
Переглядів: 8455
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність