Неділя, 24.11.2024, 10:37

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Номер 1

Розвивайте свою уяву!
Що ж таке насамперед уява? Хочу наголосити, що це значно більше ніж лише фантазія. Уява – це наша здатність мислити про предмети та явища, яких насправді не існує або з якими ми не мали змоги стикатися. На кожному кроці уява допомагає нам вирішувати безліч питань та проблем.
Тільки прокинувшись ми вже працюємо уявою – прогнозуємо наш чудовий день, уявляємо всі приємнощі, що на нас очікують. Якщо ви займаєтесь творчою працею, тоді всі ваші шедеври повинні були спершу з'явитися у вашій уяві. Особливо велику роль уява відіграє у навчанні.
Але є ще багато прихованих функцій уяви, про які дехто може навіть не здогадуватись. Звернімо увагу, як ми говоримо. Коли маємо якийсь клопіт і не знаємо, як його вирішити, то зазвичай, кажемо: „Я просто не уявляю, як вирішити це питання!”. Тобто, виходить, що основне не значимість проблеми, а насправді неможливість уявити вирішення!
Візьмемо ще такий приклад. В житті всі ми хочемо досягти чогось, стати великою людиною. Але ж хіба можна досягти чогось, чого ми не бачимо і уявити не можемо? Доволі часто не настільки важливим є уявити саму ціль, скільки у всіх деталях ситуацію, яка супроводжуватиме досягнення мети. І для цього потрібна хороша уява.
Як розвинути хорошу уяву або принаймні покращити її? Пропоную вправу для початку.
Вправа 1. Виберіть у своєму оточенні 15 невеличких предметів – це можуть бути олівці, ножиці, батарейки, ключі, годинник, гумку, скріпки, голки і т.д. Тепер виберіть один із них. Придивіться до нього зі всіх сторін якомога уважніше, спробуйте запам'ятати кожну деталь. Коли Ви будете впевнені, що запам'ятали усі деталі, покладіть предмет і заплющіть очі. Відтворіть в уяві образ щойно розглянутого предмета. Намагайтеся нічого не забути. Відкрийте тепер очі, гляньте знову на цей предмет, тоді спробуйте знову його уявити. Врахуйте усі пропущені деталі. Можете в уяві створити об'ємну модель, розгляньте предмет зі всіх сторін.
Тепер, коли Ви добре запам'ятали цей предмет можете переходити до наступного. Порада – після кожного нового предмета можете повторити в уяві всі попередні образи. Це розвиватиме Вашу образну пам'ять.
У процесі дослідження предмета не обмежуйтеся лише зором. Можете понюхати предмет, обмацати його, вивчити поверхню, густину, вагу. Запам'ятайте всі ці показники. Вже після першої спроби Ви помітите, наскільки легко Вам буде відтворювати предмети.
Вправа 2. Подібна до попередньої. Предмети замінюють фотографіями. Тепер намагайтеся якомога детальніше закріпити у пам'яті зображення, а після відтворити в уяві. Намагайтеся досягнути якомога кращого відтворення фотографії.
Вправа 3. Напишіть імена 15 Ваших знайомих, починаючи з близьких Вам людей, яких Ви бачите щодня і закінчуючи тими, кого Ви бачите рідше. Тепер намагайтеся якомога краще відтворити обличчя цих людей, не користуючись фотографіями.
Вище я навів вправи для вдосконалення статичної уяви, тобто Ваші образи були нерухомими. Тепер перейдемо до розвитку динамічної уяви, котра, до речі, особливо є корисна для спортсменів.
Вправа 4. Читаючи книжку, можна якусь свою улюблену, спробуйте супроводжувати текст образами уяви. Уявляйте героїв, ситуації, пейзажі – все, про що йтиметься. На початках буде трохи важко, тому читайте по декілька сторінок. Також можете попросити, щоб Вам читав хтось інший.
Вправа 5. Вправа для розвитку просторової уяви. Перед сном розмістіться якомога зручніше (можна сидіти або лежати) і розслабтеся (як розслаблятися див. статтю „Очі на потилиці”). Тепер уявіть себе, як Ви лежите на ліжку чи дивані. У всіх подробицях – риси обличчя, одяг, постіль. Уявіть кімнату зі всіма меблями, технікою, тоді квартиру (з іншими членами Вашої родини), потім цілий поверх, разом зі всіма Вашими сусідами. Не поспішайте, спробуйте нічого не пропустити. Можете тепер перейти до будинку. Уявіть тепер вулицю, людей, що по ній ходять, машини, дерева і т.д. Зверніть увагу – Ваш образ уяви повинен бути живий, рухомий – люди повинні ходити, а машини їздити. Тоді вже ціле місто, країну, планету. Охопіть тепер своєю уявою сонячну систему, галактику. Уявіть весь безмежний Всесвіт, і себе в його центрі. Насправді описана вправа дуже важка і дуже часто можна заснути, перш ніж дійдеш до кінця. Однак, при кожній спробі у Вас виникатимуть дивні відчуття. Інколи здаватиметься, наче Ви і насправді бачите все це – міста, людей, події, цілі народи. Може виникати відчуття єдності зі всім світом. Запам'ятайте його.
Тепер для спортсменів. Можете спершу уявляти рух від початку до кінця, а тоді його виконувати. На власному досвіді можу запевнити, що так він навіть краще запам'ятовується. При виконанні також супроводжуйте свої рухи певними образами, можете уявляти собі супротивників, якщо ви займаєтеся, наприклад, єдиноборствами.
Наведені вправи рекомендую робити частіше, ніж раз у півроку;) Тільки тоді від них можна буде отримати максимальний ефект.

Тарас Макота



Джерело: http://cro.org.ua
Категорія: Номер 1 | Додав: Ірина (11.05.2009)
Переглядів: 5569 | Теги: Уява
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність