Неділя, 24.11.2024, 09:18

ЗНАННЯ ТА РОЗВИТОК

Каталог статей

Головна » Статті » Номер 5

ПОСТАНОВКА ТА ДОСЯГНЕННЯ ЦІЛІ

Всяка зміна починається з бажання. Щоб до чогось прагнути, треба для початку цього захотіти. Чи не найбільшого успіху добиваються люди, одержимі сильними бажаннями, часто, навіть патологічними пристрастями. Що, як не пристрасть, давало можливість великим світу цього проводити за робочим столом по 12 (а то й 14) годин, залишаючи на сон і їду лише необхідний мінімум. Проте, ці люди рідко бувають щасливі, та і сама по собі пристрасть ще не є гарантією успіху.

Бажання тварини інстинктивне і неоформлене. Якщо ви хочете поставити на службу своїм бажанням всю потужність людського інтелекту, то доведеться діяти усвідомлено і методично. Методична ж і усвідомлена зміна вимагає формалізованого і усвідомленого бажання, а формалізація і усвідомлення бажання - це постановка мети.

Мета - надзвичайно могутній і ефективний інструмент в роботі над собою. Грамотно поставлена мета виконує відразу три функції:

По-перше, вона допомагає правильно направляти зусилля. До тих пір, поки ви не поставили собі мету більш-менш формально завжди є ризик потрапити під вплив потоку обставин, виявитися листком на вітрі, робити не те, що потрібно тобі, а то, чого просять інші, або те, що зараз робити зручніше і приємніше, або нічого не робити. Мета ж є першим кроком до планування і структуризації життя.

По-друге, вона дозволяє оцінювати успішність дій. Знаючи, до чого ми прагнемо, представляючи ту крапку в просторі можливих ситуацій, в якій треба опинитися, можна при кожному кроці оцінити, наскільки ми до неї наближаємося.

По-третє, досягнення мети приносить позитивні емоції, які служать позитивним підкріпленням, що закріплює конструктивну модель поведінки.

Поставивши мету і досягнувши її, ви переживаєте радість, яка допоможе вам повторити цей цикл: знову поставити мету, знову досягти її і знову випробувати радість.

Розкручуючи в своєму характері це колесо можна перетворити себе в машину успіху, яку буде вже не зупинити.

Мету можна використовувати для збільшення ефективності і в роботі, і в особистому житті і в будь-яких інших областях, де ви хочете добитися позитивних зрушень. Проте, постановка правильної цілі справа не така вже проста, як може показатися. Для того, щоб ви могли однозначно зрозуміти, досягнута мета чи ні, вона має бути достатньо чіткою. Наприклад, якщо ви задастеся метою підвищити свій професійний рівень в півтора рази, то навряд чи вам вдасться об'єктивно проконтролювати цей рубіж. Якщо ж ви поставите завдання "стати бригадиром" (або старшим менеджером), то така мета теж може принести більше шкоди, ніж користі, оскільки її досягнення залежить не тільки від вас. Це лотерея. Ви можете зробити все щонайкраще, але старшим менеджером вас так і не призначать.

Отже в цьому випадку правильно поставленою буде, наприклад, такий варіант: "Навчитися варити стельові шви", "Вивчити всю номенклатуру товару" або "Навчитися оформляти накладні на комп'ютері". І не забудьте про терміни, щоб не дати ледареві в собі можливості поступово звести все підприємство нанівець.

Таким чином:

- Мета має бути конкретною.

І, що не менш важливо:

- Досягнення мети повинно залежати тільки від вас.

Якщо ви поставите перед собою завдання нездійсненне, або таке, на виконання якого шансів не великі, то ви маєте дуже багато шанси отримати негативне підкріплення, і закріпити в своїй підсвідомості модель поведінки, направлену на неуспіх. Проте дуже проста мета теж не цілком хороша. Її досягнення не принесе задоволення, відчуття подолання. Так що складність мети має бути оптимальною. У разі ж, якщо вас все ж спіткала невдача, витягуйте позитивні уроки і з неї: проаналізуйте що було не так? Ви прикладали недостатньо зусиль? Або йшли невірним шляхом? Або поставлене завдання виявилося складнішим, ніж це представлялося спочатку?

У будь-якому випадку, зараз ви знаєте і умієте більше, ніж перед цим.

Тому пам'ятаєте, що:

- Складність мети має бути оптимальною значною, але здійснимою.

Але при цьому:

- Витягуйте позитивні уроки і з негативного результату. Не зупиняйтеся!

А зараз подумаємо про тимчасові масштаби. Пам'ятаєте, як Ходжа Насреддін обіцяв емірові навчити віслюка говорити за 30 років? Він резонно розсудив, що за 30 років хто-небудь точно помре - або емір, або віслюк, або сам Ходжа. Так і мета дуже віддалена за часом мало допоможе в організації життя. З іншого боку, за один день, або тиждень навряд чи встигнеш багато. Як же бути?

Простий вихід полягає в тому, щоб структурувати цілі, приблизно по такій схемі:

1. Мета-мрія. Орієнтація на десятиліття, а то і на все життя.

Наприклад:

"Я хочу стати людиною, що володіє всіма корисними в житті знаннями і уміннями".

Цю мету важко поставити чітко. Коли пройде цей час змінитеся і ви і світ. Але все ж її корисно мати на горизонті.

2. Довготривала мета. "Вивчити англійський до розмовного рівня - 3 роки", "Навчитися водити автомобіль - 1 рік" і так далі. Цей рівень конкретніший, але і тут є деяка невизначеність, оскільки ми вимушені планувати дії, про які знаємо ще дуже мало.

3. Проміжна мета. Це не те, що вам потрібно безпосередньо, але якраз цей рівень планування дозволяє оцінювати успішність просування крупнішим цілям. Наприклад: "Вивчити правила дорожнього руху - 1 місяць".

4. Короткострокова мета. Те, що треба робити прямо зараз. Ці завдання можна записувати в тижневик. Наприклад: "Вивчити 5 карток". Короткострокові цілі допомагають планувати день, тиждень і перетворюють не дуже захопливе заняття в гру, в змагання з самим собою.

Близькі цілі, підсумовуючись

утворюють більш дальні і великі. Досягнувши одного рубежу, ви вже знаєте, яким буде наступний. Але час від часу їх всіх треба переглядати - адже ви, щось дізналися, стали мудрішими, змінилися.

Отже, при постановці цілей дотримуйтеся ще двох правил:

- Структуруйте цілі.

А також:

- Переглядайте довгострокові цілі у міру наближення до них.

Звичайно, поставити мету, це ще не означає її досягти. Але про те, як рухатися до поставленої мети, ми поговоримо пізніше. А починати все одно треба саме з вибору мети.

Володимир Ефімов

Вадим Гущин

 

 

Категорія: Номер 5 | Додав: Ірина (13.10.2009)
Переглядів: 2722
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Категорії розділу
Номер 1 [3]
Перший номер науково-популярного журналу "Пізнай себе!"
Номер 2 [7]
Тематика номера: мозок, розум, свідомість.
Номер 3 [3]
Основна тематика: соціум, соціотипи, соціоніка
Номер 4 [11]
Тематики номеру: характер та темперамент. Особистість.
Номер 5 [10]
Тематика номера: бізнес та підприємництво, самореалізація, самоорганізація та самовдосконалення
Номер 6-8 [17]
Тематика номера: спорт, культура, здоров'я, конфлікти та способи їх вирішення.
Номер 9 [10]
Основна тема номера: духовність, віра, релігія
Номер 10 [19]
Тематика номера: суспільство, сімя, колектив, взаємини, самопрезентація, маніпуляція
Нотатки [5]
Тут можна додатавати короткі нотатки та роздуми з тих чи інших аспектів
Дайджест [128]
Цікава інформація зі світу та з тенет інтернету
Дописувачі [26]
Тут публікуються матеріали наших користувачів та друзів сайту
Номер 11 [9]
Тематика номеру - Людина як диво. Можливості людини, її психіки та тіла, особливості діяльності людського організму
Форма входу
Twitter
Реклама у Львові
Рекламний центр Тріумф
Відвідуваність